İstanbul Ticaret Borsası ve Güvenilir Ürün Platformu’nun birlikte hayata geçirdiği Borsa Meydanı’nda Sektörler Konuşuyor Projesi başladı. Gıda sektörü için hayata geçirilen en kapsamlı kamuoyu bilgilendirme çalışması bir yıl boyunca aylık olarak yapılacak. Gıda ve tarım alt sektörlerinin tüm paydaşların katılımıyla ele alınacağı projenin ilk toplantısı ise Hububat ve Bakliyat sektörleri için yapıldı. İSTİB Başkanı Ali Kopuz’un açılış konuşmasını yaptığı etkinliğin konuşmacıları ise TMO Genel Müdürü Ahmet Güldal, TABADER Başkanı Prof. Dr. Mustafa Bayram, Reis Bakliyat Yönetimi Kurulu Başkanı Mehmet Reis, Ulusal Hububat Konseyi Başkanı Özkan Taşpınar, HUBUDER Başkanı Gülfem Eren, İSTİB 1. Hububat Ticareti Komite Başkan Yardımcısı Hüseyin Bekçi, İSTİB 2. Hububat Mamulleri ve Yem Ticareti Komitesi Meclis Üyesi Şemsettin Memiş ve İSTİB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İsmet Aral oldu.


Türkiye Tohumcular Birliği Yönetim Kurulu ve Güvenilir Ürün Platformu tarafından Türkiye’de Tohumculuk Sektörü’nün Geleceği yuvarlak masa toplantısı düzenlendi. Moderatörlüğünü Güvenilir Ürün Platformu Başkanı Celal Toprak’ın yaptığı toplantıda TÜRKTOB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Savaş Akcan yerli tohum ve sektör konusunda doğru bilinen yanlışları anlatarak soruları yanıtladı.


Güvenilirlik Ödülleri sahiplerini buldu. Güvenilir Ürün Platformu tarafından jüri üyelerinin uzun değerlendirmeleri sonucu güvenilirlik konusunda başarılı çalışmaları olan ve alanında otorite kabul edilen kişi ve kurumlara güvenilirlik ödülleri verildi.


Güvenilir Ürün Platformu'nun geleneksel hale gelen Bayim Olur musun Fuarı etkinlikleri bu sene Güvenilir 2023 İSTANBUL teması ile yapıldı. Güvenli2023 İstanbul projesi ile 15.000 işletmeye ücretsiz ürün güvenliği eğitimleri ulaştıran Güvenilir Ürün Platformu tarafından gerçekleştirilen Güvenilir Markalar Konuşuyor panelinde önemli isimler yer aldı.


Güvenilir Ürün Platformu olarak Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Ayşin Ayşe Işıkgece’yi makamında ziyaret ettik. 2022 de bakanlığımız ve platform olarak gerçekleştireceğimiz bilgilendirme toplantılarının detaylarını konuştuk.


3.gerçekleştirilen Uluslararası Gıda Kalite Zirvesi' nde Gıda Satış Noktalarında Gıda Güvenliği'ni konuştuk. Güvenilir Ürün Platformu Başkanı Celal Toprak’ın moderatör, Güvenilir Ürün Platformu Genel Sekreteri Elif Attepe’nin konuşmacı olduğu panelde ayrıca Prof. Dr. Aziz Ekşi, Dr. Ali Osman Taşlıcalı ve Prof. Dr. Uğur Özgöker de konuşmacı olarak yer aldı.


Güvenilir Ürün Platformu, Askon, Türkiye Patent Hareketi ve Adres Patent'in işbirliğinde 3T ile Antalya’da Markalaşma yuvarlak masa toplantısı düzenlendi. Tarım, turizm ve teknoloji ile Antalya’da markalaşmayı konuştuğumuz etkinliğe alanında uzman isimler katıldı.


Güvenilir Ürün Platformu olarak İstanbul Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kopuz ve Yönetim Kurulu Üyelerini ziyaret ederek yeni dönem projeleri konuştuk.


Güvenilir Ürün Platformu olarak World Food’da çay sektörüne yönelik etkinlik düzenledik. Moderatörlüğünü Güvenilir Ürün Platformu Başkanı Celal Toprak’ın yaptığı buluşmada Sri Lanka Büyükelçisi Muhammed Rizvi Hassen ve Beta Çay Pazarlama Müdürü Hatice Uğur davetlilerin sorularını yanıtladı.


İstanbul Halk Ekmek Mütevelli Heyet Başkan Vekili Özgen Nama’yı ziyaret ettik.


Yangından etkilenen arıcıların mevcut durumu ve yapılması gerekenleri değerlendirdiğimiz Yangınlardan Etkilenen Arıcılık Sektörü Çözüm Önerileri toplantısının ortak sonuç bildirgesini yayınladık.


Yangınlardan zarar gören arıcılarımıza destek vermek için Güvenilir Ürün Platformu olarak Marmaris ve Muğla’daki arıcılarımızı ziyaret ettik. Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği paydaşlığında gerçekleştirdiğimiz Yangınlardan Etkilenen Arıcılık Sektörü Çözüm Önerileri toplantımızda kamu ve özel sektör ile bir araya gelerek çözümleri konuştuk.


İnsanlığın var olması için arı, arıların var olması için Arıcılar.. Türkiye Arıcılar Birliği ve Güvenilir Ürün Platformu olarak 22 Haziran 2021 arıcılarımız ile buluştuk. Açılış konuşmasını TBMM Tarım Komisyonu Başkanı Prof. Dr. YUNUS KILIÇ ın yaptığı etkinlikte arıcılığın dünü, bugünü ve yarınını konuştuk.


İstib Akademi ve Güvenilir Ürün Platformu iş birliğinde Gıda İşletmeleri Bilgilendirme eğitimleri yapıldı. eğitimlerde TGK ürün tebliği, e-ticaret ve e-ihracat konu başlıklarında yapılan eğitimler14-24 Haziran tarihleri arasında ücretsiz gerçekleşti.


Pandemi ile birlikte en çok konuşulan sektörlerin başında gelen perakende sektöründe güncel durum, kısıtlamalar ve perakende sektörünün 2021 beklentileri perakende sektörünün en büyük STK’sı PERDER ile masaya yatırıldı..


Yöresel Arıcılık Ürünlerinde Coğrafi İşaretleme Paneli gerçekleştirildi. Güvenilir Ürün Platformu ve Türkiye Arıcılar Birliği tarafından düzenlenen etkinliğin açılış konuşmasını Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Ayşin Ayşe Işıkgece yaptı.


Güvenli2023 Eğitim Projesi .Güvenilir Ürün Platformu ve İstanbul Ticaret Odası iş birliğinde başlayan ve 750 İTO üyesine ulaşan projenin çok ses getirmesi üzerine ücretsiz ürün güvenliği ve farkındalık eğitimlerinden oluşan proje İstanbul Ticaret Borsası ile devam etti. İstanbul ilçe belediyelerinden gelen talep üzerine kapsamı genişletilerek Güvenli 2023 İstanbul projesi adını alan proje İstanbul’un 17 ilçe belediyesi ile sürdürüldü. 8 ay süren proje ile yaklaşık 15.000 kuruma ücretsiz eğitimler verildi. Azerbaycan Teknoloji Üniversitesi ile imzalanan protokol kapsamında gerçekleştirilen çift yönlü eğitimlerde üniversitenin gıda mühendisliği ve beslenme bölümleri öğrencilerine projemiz eğitimleri 2 ay boyunca ders programı kapsamına alınarak okutuldu.


Kovandan Sofraya Arıcılık ve Arı Ürünleri Sempozyumu. 2000 e yakın kişinin katılımı ile gerçekleşen online sempozyumda arıcılık ve arı ürünleri masaya yatırıldı. Birbirinden değerli uzman konuşmacı ve moderatörler ile Pandemi'nin yıldızı Anadolu Propolisi oldu. Türkiye Arıcılar Birliği Merkez Başkanı Ziya Şahin, TİGEM Genel Müdürü Ayşin Işıkgece, Prof. Dr.Nevzat Artık, Bee’o Genel Müdürü Aslı Elif Tanuğur Samancı, Dilara Koçak, Prof.Dr.Dilek Boyacıoğlu ve daha bir çok önemli ismin katıldığı etkinliğe rekor seviyede katılım gerçekleşti.


Sanayinin Merkezi İstanbul etkinliği. Yerli ve milli üretimin öneminin sürekli artmasıyla gündeme gelen patent ve teknoloji başlıkları, önemli konuşmacıların bilgi ve deneyimlerini paylaştığı sanayi sohbetine dönüştü. Güvenilir Ürün Platformu Başkanı Celal Toprak moderatörlüğünde online gerçekleşen toplantıda Askon Başkanı Orhan Aydın , Sanayi Bakanlığı İstanbul İl Müdürü Ümit Ünal, İSO Yönetim Kurulu Üyesi Sultan Tepe , HASİAD Başkanı Hüseyin Bozdağ , Adres Patent Yönetim Kurulu Başkanı Ali Yüksel ve Patent Hareketi Başkanı Ali Çavuşoğlu konuşmacı olarak yer aldı.


Güvenilir Ürün Platformu ile Peynir Sohbetleri toplantısı geniş katılımla gerçekleştirildi. Peynir ve süt ürünleri sektörünün güncel durumu, pandeminin başlaması ile değişen tüketici alışkanlıkları, Çin 'e ihracat ve daha fazlasını Muratbey Peynirleri Y. K. Başkanı Necmi Erol başta olmak üzere süt sektöründe faaliyet gösteren paydaşlar ile masaya yatırdık.


Güvenilir Ürün Platformu ile Perakende sohbetleri gerçekleştirildi. Pandemi sürecinin başlaması ile dikkatleri üzerine çeken perakende sektörünü ve market raflarında güncel durumu PERDER Başkanı Faruk Güzeldere, Türkiye Perakendeciler Federasyonu Başkanı Ömer Düzgün ve sektör temsilcilerinin katılımı ile konuştuk.


Tohumculuk Sektörü ve Atalık Tohumlar toplantısı yapıldı. Hibrit tohumlar gdo'ludur, tohumlarımız İsrail'den geliyor, yerli tohum üretmek yasaktır gibi doğru bilinen yanlışları Türkiye Tohumcular Birliği Başkanı Savaş Akcan ve Alt Birlik Başkanlarının katılımı ile konuştuk.


Bal ve Arıcılık Ürünleri toplantısı gerçekleştirildi. Bal konusunda doğru bilinen yanlışlar, sahte bal ve bal tebliğindeki değişiklikler, arı ürünlerinde tebliğin oluşturulması ve sektörün güncel durumunu Bee’o Genel Müdürü Aslı Elif Tanuğur ve konunun paydaşlarının katılımı ile konuşuldu.


Hayvansal Üretimin Sürdürülebilirliği çözüm önerileri toplantısı gerçekleştirildi. Sektörün önemli isimleri ile mevcut durum ve alınması gereken acil önlemler konuşuldu. Başkan Celal Toprak’ ın moderasyonunda gerçekleşen toplantıya Ali Kopuz, Ahmet Yücesan, İsa Tahta, Hüseyin Bozdağ, Necmi Erol, Nezif Emek, Murat Kapıkıran, Mutlu Doğru, İbrahim Afyon, Funda Baltalı ve daha bir çok sektör paydaşı katılım sağladı. Toplantı sonunda oluşturulan önlem planı ve önerileri Tarım Bakanlığı’na iletildi.


Tarımsal Üretimin Sürdürülebilirliği çözüm önerileri toplantısında sektörün önemli isimleri ile mevcut durum ve alınması gereken acil önlemler konuşuldu. Başkan Celal Toprak’ ın moderasyonunda gerçekleşen toplantıya Mehmet Reis, Savaş Akcan, Ahmet Özer, Mehmet Tevfik Dinçer, Günhan Ulusoy, Mahmut Atom Duruk, Ali Bozer, Mevlüt Büyükhelvacıgil ve daha bir çok sektör paydaşı katılım sağladı. Toplantı sonunda oluşturulan önlem planı ve önerileri Tarım Bakanlığı’na iletildi.