2023 Feed the Future Ödülleri Bilgi ve Başvuru Kılavuzu

Feed the Future Ödülleri nedir?

Bu yarışma, gıda sektörüne,tüketici sağlığına ve ürün güvenilirliğine katkı sağlayanların ödüllendirilerek farkındalığın arttırılması amacı ile Güvenilir Ürün Platformu tarafından düzenlenmektedir. Ürün güvenliği konusunda başarılı çalışmaları ile tüketici sağlığına katkı sağlayan, inovatif bakış açısı ile sürdürülebilirliğe destek veren, kıt kaynakların kullanımı konusunda kendini sorumlu hissederek aksiyon alan ürün/firma ya da kuruluşlara 33 farklı kategoride verilecek olan Feed the Future Ödülleri, alanında uzman 100 jüri üyesi tarafından kapalı oylama ile belirlenecektir.

Yarışmada ödül alan kişi/kurum/ürünler Feed the Future ödül logosunu 1 yıl boyunca dijital ya da basılı tanıtım materyallerinde ya da ambalajlarında kullanabilirler.

Yarışmada ödül alan kişi/kurum/ürünler ile ilgili bilgiler, guvenilirurunpatformu.com sitesinde anons edilir ayrıcı Feed the Future Kitapçığında yer alır. 2.000 adet basılan Kitapçık, yurt içi ve yurt dışı fuar, etkinlik, toplantı ve kongrelerde dağıtılır.

Feed the Future Yarışmasına kimler başvurabilir?

Yurtiçindeki gıda ve tarımsal ürün üreticileri ve tedarikçileri ile gıda ve tarım sektörüne yönelik geliştirici hizmet ve çalışma üreten kişi ve kurumlar katılabilirler. Yarışmaya başvuru sürecinde tüketicilerin önerilerine de yer verilecek olup herhangi bir kurum ya da firma ile bağlantısı olmayan tüketicilerde ürün önerileri için ürün kaydı yapabilecektir.

Feed the Future Ödüllerine Hangi Kategorilerde Başvurabilirim?

Yarışmaya toplam 33 kategoride başvuru yapılabilmektedir. Bu kategoriler şu şekilde sıralanmıştır;

 1. Süt ve süt ürünleri
 2. Hazır yemek
 3. Bitkisel yağ
 4. Atıştırmalık
 5. Baharat
 6. Et ve et ürünleri
 7. Çocuk / bebek ürünü
 8. Tavuk ürünü
 9. STK
 10. Çay
 11. Kahve
 12. Balık ve deniz ürünleri
 13. Bal ve arıcılık ürünü
 14. Bal ve arıcılık ürünü
 15. Takviye edici gıda
 16. Unlu mamül
 17. Dondurulmuş gıda
 18. Diyet ürünü
 19. Organik ürün
 20. Coğrafi işaretli ürün
 21. İçecek
 22. Proje / gıda israfı
 23. Gıda lojistiği
 24. Temizlik ve hijyen ürünü
 25. Gıda ambalajı
 26. Start-up
 27. Perakende noktası
 28. Laboratuar
 29. Gıda teknolojisi
 30. Üretici/ Yetiştirici Birliği
 31. Hayatı Kolaylaştıran
 32. Kooperatif
 33. Cilt bakım ürünü

Not: Bir ürün/kurum için en fazla 3 kategori seçimi yapılabilmektedir. Kategori seçiminde Yarışma Sekreteryasına başvurarak bilgi alabilirsiniz. Yarışma organizatörü, herhangi bir kategoriye az katılım olduğunda, kategorileri birleştirme ya da burada belirlenmemiş yeni bir kategori oluşturabilir. Ayrıca, Seçici Kurul gerekli gördüğü takdirde kategori değişikliğine gidebilir.

Feed the Future Yarışmasına Kaç Ürünle Başvurabilirim?

Ürünler için Feed the Future Yarışması'na katılımda ürün adedi ya da farklı yarışmalara katılmış olmak ile ilgili bir sınırlama yoktur. Firma ya da kurumlar yarışmaya birden fazla ürün ile katılım sağlayabilir.

Feed the Future Yarışmasına Katılım Ücreti Nedir?

Yarışma gıda sektörüne,tüketici sağlığına ve ürün güvenilirliğine katkı sağlayanların ödüllendirilerek farkındalığın arttırılması amacı ile düzenlenmektedir. Bu nedenle yarışmaya başvuru için herhangi bir katılım ücreti bulunmamaktadır.

Yarışma Başvuru Takvimi Nedir?

Yarışmaya son başvuru zamanı 1 Eylül 2023 Cuma saat 17:00'dır. Bu zamana kadar www.guvenilirurunplatformu.com adresi üzerinden başvuru formu eksiksiz doldurulmalıdır.

 • Başvuru Açılış Tarihi: 3 Temmuz 2023
 • Başvuru Kapanış Tarihi: 1 Eylül 2023
 • Jüri Toplantı Tarihleri: 12-13 Eylül 2023
 • Yarışma Sonuçları: 16 Ekim 2023 Pazartesi günü düzenlenecek Güvenilir Ürün Zirvesi ve Feed the Future ödül töreninde duyurulacaktır.

Seçici Kurul/Jüri Kimlerden Oluşmaktadır?

Seçici Kurul/Jüri alanında uzman akademisyenler, STK liderleri, bilinçlendirme çalışmalarına katkı veren basın mensupları, gıda ve tarım sektöründe başarılı çalışmaları olan kişi ve kurum temsilcilerinden oluşur. Güvenilir Ürün Platformu, 100 kişiden oluşan bu kurulda bulunan jüri üyelerinden herhangi birisinin değerlendirmeye katılamaması durumunda yeni bir jüri üyesi atama hakkını saklı tutar.

Feed the Future Yarışması'nda Hangi Ödüller Verilecek?

Yarışmaya katılan kurum / kişilerden uygun görülenler Seçici Kurul tarafından kategorinin ismini içeren ödül ile ödüllendirilirler.

Her kategoride 1 ödül verilecektir.

Feed the Future Yarışmasına Başvuruda Nelere Dikkat Edimeli?

Yarışmaya organizatör kurumun düzenlediği özel formu doldurarak www.guvenilirurunplatformu.com üzerinden katılabilirsiniz.

Başvuruda bulunan kişi girdiği bilgilerin doğru olduğunu peşinen kabul eder. Yanıltıcı/yanlış bilgilendirmede bulunanlar yarışma öncesi ya da sonrası oluşabilecek kayıp/zarar nedeni ile karşılaşabilecekleri hukuki yaptırımların sorumluluğunu peşinen kabul eder.

Başvuruda bulunan kişi Türkçe olarak ürün/kurum/kişiyi anlatan yazısını jürinin değerlendirmesine yardımcı olacak şekilde detayları ile bildirmelidir.

Yarışmada Ödül Kazanma Şansımı Artırmak İçin Nelere Dikkat Etmeliyim?

Her biri kendi alanında uzman isimlerden oluşan Seçici Kurul/Jüri başvuruları, ürünleri, önerileri, açıklama metinlerini ve varsa iletilen görselleri inceleyerek değerlendirmektedir. Bu nedenle başvuru formunun eksiksiz doldurulması ve ürün-kategori-güvenilirlik arasındaki ilişkinin doğru açıklandığına dikkat edilmesi Feed the Future Yarışmasında ödül alma şansınızı artıracaktır.

Sorularınız ve detaylı bilgi için info@guvenilirurunplaformu.com

Hızlı başvuru için tıkla